temida

Co trzeba zrobić aby zostać adwokatem?

Wiele osób zainteresowanych studiami prawniczymi nie wie, czym różnią się między sobą poszczególne stanowiska prawnicze oraz ile lat należy się uczyć, aby zostać radcą, adwokatem czy też sędzią. Rzeczą wspólną dla wszystkich wspomnianych profesji jest rozpoczęcie studiów prawniczych, które trwają 5 lat, po których ukończeniu należy rozpocząć 3-letnią aplikację adwokacką. Co jeszcze trzeba zrobić, aby móc powiedzieć „Jestem adwokatem” ?

Ścieżka drogi adwokata nie jest łatwa

prawnikAby zostać adwokatem, należy przejść jeszcze przez trzeci etap, czyli zdać egzamin zawodowy przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiąże się z tym wiele przygotowań i wysiłku, ale również pasji do nauki i zdobywania nowych doświadczeń. Gdy już adwokat wdrapie się po szczeblach kariery, zaczyna zajmować się swoją codzienną pracą, polegającej na udzielaniu pomocy prawnej klientom indywidualnym oraz firmom. Adwokaci mogą sporządzać dla nich opinie prawne lub reprezentować ich przed sądami i różnymi urzędami, a także występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, w przeciwieństwie do radców prawnych. Osoby zainteresowane zostaniem adwokatem i rozpoczęciem studiów prawniczych powinny posiadać odpowiednie predyspozycje i motywację do nauki, aby systematycznie pogłębiać swoją wiedzę.

temidaPrzydatna jest dokładność oraz umiejętność szybkiego analizowania i łączenia faktów. Na studiach prawniczych przyszli adwokaci biorą udział również w zajęciach z zakresu retoryki, gdzie mogą wykorzystać swoje umiejętności, jak również wzbogacić się o nowe. Ukończenie wszystkich niezbędnych etapów wymaga więc zaangażowania i sumienności, ale także stopniowego zdobywania doświadczenia. Zatrudnienie się w kancelarii starszego kolegi po fachu, który będzie naszym mentorem, zdaje się rozsądne i może być owocne w przyszłości. Adwokat zdobywa tam umiejętności praktyczne, wprawę oraz doświadcza na własnej skórze codziennego życia w prawniczym świecie. Dzięki temu późniejsze otworzenie własnej kancelarii będzie skutkowało sukcesem i dobrymi zarobkami, a nie stresem przed niekompetencją i porażką.

Osoba adwokata to dość prestiżowy pod względem społecznym zawód, o którym marzy niejeden licealista wybierający się na studia. Praca, motywacja do nauki i doświadczenie mogą ukształtować kompetentnego adwokata, który świadczy usługi na najwyższym poziomie. Prawo, które studiował przez 5 lat, może zostać wykorzystane do szczytnych celów i przynosić satysfakcję z wykonywanej pracy i obracania się w świecie prawniczym na co dzień.