transakcje rajowe

Czym jest pośrednia transakcja rajowa?

Prawo podatkowe bardzo często sprawia niemały kłopot polskim przedsiębiorcom. Jest to jeden z najszybciej zmieniających się przedmiotów gospodarczych. Ciągłe regulacje i nowe rozporządzenia nie zawsze trafiają do przedsiębiorstw w szybkim tempie. Dzięki temu kancelarie podatkowe mogą pomóc swoim klientom rozjaśnić wszelkie kwestie prawne związane z nieustającymi zmianami w podatkach.

Kto powinien zainteresować się transakcjami rajowymi?

transakcje rajowePrzedsiębiorcy dokonują rozmaitych transakcji z partnerami i kontrahentami. Przez to muszą dokumentować wszelkie działania między podmiotami podatkowymi. Część polskich przedsiębiorstw nie może zastosować ulg podatkowych bądź nie potrafi skutecznie i przede wszystkim legalnie optymalizować swoich transakcji. Przez to przenoszą swoje firmy do tzw. raju podatkowego. Jest to państwo, które stosuje liberalne przepisy podatkowe względem kapitału zagranicznego. Dokonywanie interesów między przedsiębiorstwami, które działają w rajach podatkowych, nie jest zakazane, lecz wymaga dokładnej dokumentacji. Celem tego jest zapobieganie nadużyciom finansowym. W tym miejscu wchodzą w grę transakcje rajowe pośrednie, które pojawiają się wtedy, gdy co najmniej jeden partner posiada siedzibę w raju podatkowym. Od zeszłego roku wszystkie te transakcje przekraczające kwotę pół miliona złotych są objęte obowiązkiem dokumentacyjnym z zakresu cen transferowych.

transakcje rajoweTransakcje między spółkami w rajach podatkowych są ściśle kontrolowane w polskim prawie podatkowym. Z projektu ustawy wynika, że chodzi tutaj o transakcje zakupowe, czyli takie, podczas których podatnik nabywa towary od innych podmiotów. Nowe rozporządzenia dotyczące pośrednich transakcji rajowych obowiązują podatników, dla których rok podatkowy zaczął się po 31 grudnia 2020 roku. Skutkiem tych regulacji jest obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych. Jednak są od tego ustępstwa, zatem firma, świadcząca usługi na rzecz niepowiązanego partnera biznesowego, którego beneficjentem jest podmiot rajowy, nie jest zobowiązana do sporządzania całej dokumentacji. W ustawie są też luki, które pozwalają domniemywać o obecności w tzw. raju podatkowym.

Podatki to trudny temat zarówno dla przedsiębiorców, jak i podmiotów indywidualnych. Ciągle zmieniające się prawo nie ułatwia zapoznania się z nowymi przepisami. Dlatego spółki bardzo często korzystają z pomocy specjalistycznych firm, które zajmują się sporządzaniem prawidłowej dokumentacji podatkowej na rzecz swoich klientów. Znają się oni bowiem na bieżących regulacjach i potrafią odnaleźć luki prawne.