firma w niemczech

Dlaczego warto mieć firmę w Niemczech?

Niemcy to nasz sąsiad od strony zachodniej. Duży kraj, z populacją prawie dwa razy większą niż nasza. Gospodarka stale prężnie się rozwija, a rynek nie jest nasycony, więc zawsze znajdzie się miejsce dla nowego gracza. Nic zatem dziwnego, że wielu polskich przedsiębiorców myśli o tym, by podbić rynek niemiecki. Jednak to nie zawsze takie proste.

Legalna firma w Niemczech

firma w niemczechCzęsto nie można przesyłać towarów z Polski na zachód w sposób ekonomiczny i szybki, nie zawsze można świadczyć usługi w Niemczech nie posiadając tam zarejestrowanej działalności. W związku z tym często po prostu trzeba wszystko załatwić na miejscu tzn. udać się do urzędu, wypełnić wszelkie dokumenty i otworzyć działalność w Niemczech. Jest to teraz o wiele prostsze niż dawniej. Oba państwa są członkami Unii Europejskiej, strefa Schengen ułatwia handel, jak i poruszanie się. Przepisy są uproszczone, obcokrajowcy mają więcej praw i możliwości. Dodatkowo nie ma trudności ze znalezieniem tłumacza. Warto zaznaczyć, że nie trzeba wszystkim zajmować się samodzielnie. Zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie są firmy doradcze które mogą przejąć wszystkie formalności. Wystarczy podać dane swoje lub firmy, przedstawić dokumenty polskie, a resztą zajmą się doradcy. Dostaniemy numer ewidencji gospodarczej, dowiemy się w jakich terminach i do jakiego urzędu opłaca się składki za pracowników, czy kiedy kończy się rok rozrachunkowy. Jak legalnie otworzyć firmę w Niemczech? Jak wpisywać się do rejestrów? Gdzie szukać pomocy w kwestii podatków? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci. Dlaczego jednak warto zakładać działalność w Niemczech?

firma w niemczechCzy nie można mieć firmy w Polsce a jednocześnie świadczyć usług poza granicami państwa? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Brak rejestracji w Niemczech może skutkować tym, że nie bedziemi mieli dostępów do zamówień i przetargów publicznych, czy że nie możemy mieć projektów które trwają dłużej niż rok – czyli np. dużych zleceń budowlanych. Również ważna jest kwestia podatkowa. W Polsce prawo podatkowe jest zawiłe, często się zmienia i nie zawsze stawki są korzystne dla przedsiębiorcy. Warto zatem przenieść się do Niemiec by usprawić działania księgowe i rachunkowe.

Ponadto, klienci lepiej będą postrzegali firmę która ma adres niemiecki, a nie polski. Będą wiedzieli, że w przypadku reklamacji czy wymiany towaru nie będą mieć problemów z odesłaniem przesyłki. To wszystko składa się na jasny komunikat – lepiej jest założyć firmę na terenie Niemiec i tam też się rozliczać z podatków.