biuro rachunkowe

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Większość z nas spotkała się z pojęciem biura rachunkowego. Co ono jednak konkretnie oznacza? Biuro rachunkowe to podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą. Jego zadaniem jest świadczenie swych usług przedsiębiorstwom, instytucjom oraz innym podmiotom gospodarczym. Rzadziej z usług biura rachunkowego korzystają osoby fizyczne, choć również jest to możliwe.

Biuro rachunkowe a finanse firmy

biuro rachunkoweWielu utożsamia biuro rachunkowe z księgowością. Jest ona natomiast jedynie jednym z kilku elementów rachunkowości, która jest szerszym pojęciem. Zakres czynności, jakie świadczy biuro rachunkowe, jest znacznie większy niż w przypadku biur księgowych. Bardzo częstą usługą jest kompleksowa obsługa finansowo-księgowa wszystkich form działalności gospodarczej. Biuro rachunkowe w takiej sytuacji odpowiedzialne jest za prowadzenie książki przychodów i rozchodów w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. Zajmuje się również obliczaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także sporządzaniem i dostarczaniem sprawozdań do Urzędu Skarbowego oraz rozliczeniem podatku VAT. Księgowi bardzo często reprezentują też swoich klientów w urzędach i organach finansowych. Jedną z dziedzin, którymi zajmują się biura rachunkowe, jest obsługa kadrowo-płacowa firm i instytucji.

biuro rachunkoweCzęsto zajmują się one wówczas obliczaniem składek na ubezpieczenie społeczne i wszelkimi rozliczeniami z ZUS-em. Wiele biur rachunkowych przewiduje również możliwość doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej czy zakładania spółek. Wybór właściwego biura rachunkowego jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania każdego przedsiębiorstwa. Przed podjęciem ostatecznego wyboru warto zasięgnąć opinii wśród znajomych z branży. Pomocny okaże się też z pewnością internet. Warto zwrócić szczególną uwagę na rekomendację byłych i obecnych klientów. Jeśli dane biuro rachunkowe reprezentuje największe firmy, to z pewnością można mu zaufać. Należy też zwrócić uwagę na zakres świadczonych usług. Powinien być on zbieżny z naszymi obecnymi potrzebami. Dobrze jest też jednak wziąć pod uwagę najbliższe plany. Jeśli zamierzamy skorzystać w niedługim czasie z innych usług, to warto dopytać, czy nasze biuro je oferuje.

Niegdyś bardzo istotnym czynnikiem była lokalizacja biura rachunkowego. Obecnie większość spraw można przedyskutować za pomocą telefonu komórkowego czy poczty elektronicznej. Również ważne dokumenty, umowy i faktury możemy wysyłać w formie skanów na maila. Coraz więcej spraw możemy również załatwić w urzędach przez internet.