błędy lekarskie przy porodzie

Jakie są częste błędy lekarskie przy porodzie?

Poród jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. W jego wyniku na świat przychodzi długo oczekiwany nowy członek rodziny. Jest to zazwyczaj chwila piękna i wzruszająca. Duże znaczenie ma jednak wybór odpowiedniej placówki oraz jej personelu medycznego.

Błędy lekarskie a cesarskie cięcie

błędy lekarskie przy porodzieJeśli przy porodzie obecni są doświadczeni oraz empatyczni i uprzejmi lekarze, pielęgniarki czy położne, a nasze dziecko urodzi się zdrowe, to prawdopodobnie będzie to miłe wspomnienie. Niestety podczas porodu zdarzają się błędy lekarskie, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie a nawet życie matki oraz dziecka. Błędów przy porodzie może się zdarzyć wiele. Jednym z nich jest brak należytej weryfikacji i kontroli stanu zdrowia płodu oraz matki tuż przed porodem oraz w jego trakcie. Lekarz powinien mieć bowiem pełną świadomość, jak czuje się rodząca kobieta oraz jej dziecko przed porodem oraz czy ich stan nie ulega pogorszeniu wraz z upływem czasu. Częste błędy lekarskie przy porodzie polegają też na braku podjęcia decyzji o cesarskim cięciu mimo wskazań medycznych. Również wykonanie takiego zabiegu z opóźnianiem może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia matki oraz jej dziecka.

błędy lekarskie przy porodzieNawet po właściwie przeprowadzonym porodzie należy monitorować stan zdrowia matki oraz noworodka. Jeśli należy rozpocząć ich leczenie, to należy to zrobić niezwłocznie. W przeciwnym wypadku takie zaniechanie również kwalifikowane jest jako błąd lekarski. Jakie konsekwencje mogą mieć takie uchybienia? Prowadzą one często do uszkodzenia narządów oraz organów noworodka. Można zaliczyć do nich chociażby takie urazy jak niedotlenienie okołoporodowe, zachłyśnięcie się noworodka wodami płodowymi, porażenie mózgowe w wyniku niedotlenienia, urazy stawów, zmiany neurologiczne na skutek wydłużonego porodu czy krwotok śródczaszkowy dziecka. Wśród urazów okołoporodowych matki można natomiast wymienić złamanie miednicy, rozejście się spojenia łonowego, wypadnięcie macicy, powstanie przetoki odbytniczo-pochwowej lub krwawienie z pękniętej macicy. W skrajnych wypadkach poród może zakończyć się śmiercią matki lub jej dziecka.

W przypadku błędu lekarskiego warto zwrócić się o pomoc kancelarii prawniczej, która pozwoli nam uzyskać rekompensatę finansową za nasze cierpienia, stres i wydatki związane z dalszym leczeniem wskutek błędu. Żadne, nawet największe odszkodowanie, nie będzie jednak w stanie przywrócić często zdrowia lub życia matki bądź jej dziecka. Warto zatem, o ile to możliwe, przed porodem wybrać sprawdzonego lekarza, który przyjmie nasz poród.