Głośna sprawa Frankowiczów z 2015 roku odbiła się echem na całej Polsce. Prawie 900 tysięcy Polaków zdecydowała się na kredyt we frankach szwajcarskich, czego skutki odczuwają po dziś dzień. Sprawy sądowe o ubieganie się swoich praw przez kredytobiorców toczą się masowo. Niestety nadal wielu ludzi spłaca ogromne kwoty, które znacznie przekroczyły już sumę pożyczonych pieniędzy.
Co warto wiedzieć o kredytach frankowych?
Okazuje się, że podpisywane przez Frankowiczów umowy kredytowe były nieuczciwe — zawierały niedozwolone zapisy i klauzule. Kredytobiorcy nie zostali też w żaden sposób zabezpieczeni przed wzrostem kursu franka szwajcarskiego, a co za tym idzie, gwałtownego wzrostu spłacanej raty. Oprócz tego kontrowersyjnym okazuje się fakt, że przedstawiciele banków w Polsce usilnie namawiali na podpisywanie umów kredytowych w walucie szwajcarskiej, wiedząc, że nie są one w żadnym stopniu korzystne dla klientów. Kiedy w 2015 roku kurs ten gwałtownie podskoczył, co spowodowane było decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego o uwolnienie franka od zależności wobec euro, okazało się, że kwota spłacanej raty radykalnie wzrosła. Doprowadziło to do sytuacji, w których kredytobiorcy nie byli wypłacalni, a często dwukrotnie wyższa wysokość rat często przewyższała miesięczne zarobki. Doprowadziło do licznych zadłużeń, bankructw oraz upadłości konsumenckich.
Obecnie Frankowicze mają możliwość ubiegać się o swoje prawa w sądzie. Okazuje się, że prognozy są dla nich bardzo pozytywne, gdyż znaczna większość pozwów jest rozstrzygana na korzyść kredytobiorców. Ważne jest jednak, aby zatrudnić odpowiedniego adwokata, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Wszystkim osobom, które dzierżą na swoich barkach nieszczęsny kredyt frankowy – kancelaria z Białegostoku wychodzi naprzeciw. Wyjść z tej patowej sytuacji jest kilka: całkowite unieważnienie zawartych umów z bankiem, co wiąże się ze zwrotem całej sumy kredytu oraz nadpłaconych odsetek i zerwania zabezpieczenia hipotecznego, „odfrankowanie”, czyli usunięcie wszystkich niedozwolonych klauzul walutowych — kredyt staje się złotówkowy, a wszystkie nadpłacone raty zostają zwrócone oraz ugoda z bankiem, która nie zawsze bywa korzystna dla kredytobiorcy, dlatego tak ważna jest pomoc specjalisty.
Frankowicze chcący raz na zawsze zakończyć nic niewnoszące potyczki z bankiem powinny bezzwłocznie udać się na konsultacje z prawnikiem. Walka w sądzie na własną rękę, bez pełnomocnika może okazać się bezskuteczna i nieść za sobą kolejne dodatkowe koszty. Obecnie, przez pandemię COVID-19, kurs franka szwajcarskiego wynosi około 4,55 zł i niestety nie zapowiada się na jego obniżenie.